Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku

Ogólnopolska linia pomocy pokrzywdzonym - wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków

Utworzono dnia 17.08.2021

Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? Zadzwoń na numer +48 222 309 900.

Fundacja Iwo-Doradztwo Obywatelskie świadczy pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw oraz wspiera i rozwija system pomocy poprzez Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. ms Linia całodobowa dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków. Pod telefonem i czatem dyżurują psychologowie, prawnicy, osoby doświadczone w kontakcie z pokrzywdzonymi. Dzięki dotacjom z Funduszu Sprawiedliwości zbudowana została ogólnopolska sieci ośrodków i punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, gdzie skuteczne i szybkie wsparcie otrzymują ofiary przemocy, szczególnie kobiety i dzieci. Zostały uruchomione ośrodki rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków i telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym.

Linia Pomocy Pokrzywdzonym jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości oraz spełnia następujące funkcje: - obsługa telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczących przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),

- zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki email info@numersos.pl,

- zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą telefoniczną,

- upowszechnianie wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,

- promowanie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom, wsparcie merytoryczne.

 

Jaką formę pomocy mogą zapewnić osoby pracujące w Fundacji IWO Doradztwo Obywatelskie dla osób pokrzywdzonych?

- wsparcie prawne w napisaniu pism, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku,

- analiza dokumentacji prawnej, wsparcie psychologiczne, psychiatry i terapeuty,

- pomoc w mediacjach.

Kiedy możesz liczyć na pomoc Linii Pomocy Pokrzywdzonym?

Przemoc domowa - pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia i wsparcia prawnego oraz pomoc w zakresie pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie, przedszkolu lub w szkole, edukacji, podręczników lub korepetycji.

Przemoc fizyczna i psychiczna - pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia i wsparcie prawne, pomoc w napisaniu pisma, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku.

Wypadek samochodowy - wsparcie prawne oraz wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków, sprzętu ortopedycznego i medycznego niezbędnego w powrocie do zdrowia, pomoc w zakresie rehabilitacji.

Kradzież i oszustwo - wsparcie prawne, pomoc w napisaniu pisma, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku, analiza dokumentacji prawnej.

Świadek przestępstwa - po zgłoszeniu się do jednego z ośrodków pomocy – pomoc w radzeniu sobie w tej sytuacji.

Jeśli to konieczne pomoc tłumacza języka obcego lub tłumacza języka migowego.

Przestępstwa seksualne - pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia, analizie dokumentacji prawnej, niezbędna pomoc materialna.

Inne przestępstwo - pomoc każdemu pokrzywdzonemu bez względu na to, jakim rodzajem przestępstwa został pokrzywdzony.

Pomoc postpenitencjarna - pomoc w powrocie do normalnego życia poza murami zakładu karnego, m.in. w znalezieniu schronienia, opłatach kosztów zakwaterowania, wsparcia materialnego. Pomoc w poszukiwaniu pracy, opłacie kursów zawodowych.

Pamiętaj! nikt nie ma prawa naruszać Twojej nietykalności cielesnej, nękać Cię (stalking jest karalny), pozbawić bezprawnie wolności, krzywdzić Cię psychicznie i fizycznie. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na + 48 222 309 900!

 

Materiały:

Numer SOS https://www.numersos.pl/index.php/pl-pl/

pokrzywdzeni.online http://pokrzywdzeni.online/

przemoc.online http://przemoc.online/

dla-dziecka.online http://dla-dziecka.online/

swiadkowe.online http://swiadkowie.online/

 

Źrółdło: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/-48-222-309-900-numer-sos-linia-pomocy-pokrzywdzonym

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 198

W poprzednim tygodniu: 202

W tym miesiącu: 654

W poprzednim miesiącu: 798

Wszystkich: 38792